AKTUALİTE

HER TELDEN NİTELİKLİ PAYLAŞIMLAR

Muhteşem Süleyman Kanuni.

Posted by aktualite Mart 26, 2011

Güncel konu….

10.Padişah- Kanuni Sultan Süleyman >  Leh Yahudisi Helga’nın oğlu
Karıları;
Anna Mahidevran  – Polonyalı
Mustafa’nın anası
Kanuni öldürttü..

Roksalan Hürrem Sultan – Rus kızı
Mehmet, Abdullah,Selim, Bayazıt, Cihangir, Mihrimah’ın anası

Rozalina Gülfem Hatun – Sicilyalı esir
Murat ve Mahmut’un anası
Kanuni öldürttü..

(SIKI DURUN..!)

İbrahim Oğlan gözdesi-Pargalı Rum köle
Frenk İbrahim Paşa ismi ile Sadrazam olacak
Hürrem Sultan öldürttü..

Aslında bu devir Kanuni devri değil Hürrem Sultan Devridir. Hürrem Sultan tüm cazibesi ve yeteneği ile Kanuni’ye her istediğini yaptırmıştır.
Önce çok fazla kıskandığı Sadrazam Frenk İbrahim Paşayı öldürtmesini sağlamıştır. Daha sonra Kanuni’den sonra Padişahlık sırası Anna’nın oğlu Mustafa’da idi. Hürrem Sultan’ın kışkırtması ile Kanuni öz oğlunu, O’ nun oğlunu ve Anna’yı Amasya’da öldürtmüş ve bu cinayeti seyretmiştir.
Bu arada Şehzade Mehmet ve Şehzade Cihangir hastalanarak ölmüşler ve Tahta geçme hakkı Hürrem’in oğlu Selim’in olmuştu. Hürrem istediğini elde etmişti.
Kalan tek engel olan Rozalina da haremde boğularak öldürüldü. Hürrem’in asıl istediği oğlu Bayazıt’ın tahta geçmesiydi. Zira Selim ayyaş, sarhoş ve sapık biri idi. (Ama Hürrem Sultan sürpriz bir şekilde aniden öldü. Nasıl ve niçin öldüğü bilinmiyor. Büyük ihtimal, artık kendisinden ve entrikalarından bıkmış olan Kanuni bu işi yapmış olabilir.)
İki kardeş daha Kanuni tahtta iken savaştılar ve Bayazıt yenilerek İran’a kaçtı ve Şaha sığındı. Ama Kanuni Bayazıt’ı yani bir başka öz oğlunu orada öldürttü. Sadece oğlunu değil oğlunun tüm ailesini yani çocuklarını ve karılarını da öldürttü.

Osmanlının çöküş devri Kanuni’nin başa geçmesi ile başlamıştır. Sultanların, lüks saray yaşantılarını sürdürebilmek için çok fazla gelire ihtiyaçları vardı. Dış ülkelere yapılan seferlerin tek amacı işte bu yaşantı için gerekli parayı bulabilmek içindi. Yoksa memlekete ve halka hizmet gibi bir gaye asla olmamıştır.
Bir bakarsanız Osmanlının memleketimize kazandırdığı hiçbir hizmet yoktur. Yaptıkları sadece halkın gözünü boyamak için camiler, çeşmeler,konaklar ve bu gibi şeylerdir. Bu camileri yaptıranlar ise aslında müslüman bile değildiler! Yapılan medreseler, devşirme çocukları ve azınlık çocukları için yapılmıştı.
Anadolu’nun hiçbir yerinde Osmanlıdan kalma bir medrese yoktur. Hiçbir cami, köprü, çeşme yoktur. Osmanlı sadece Bursa’ya ve Edirne’ye bazı şeyler yaptırmışlardır ki bunun nedeni de bu iki şehrin bir zamanlar pay-i taht olmasındandır.
Osmanlı hiçbir zaman bir Türk devleti değildir zaten olmak da istememiştir. Osmanlının tek amacı bir Balkan devleti olmaktı. Bakın Balkan ülkelerindeki yaptırdıklarına bir de Anadolu’ya, hak vereceksiniz. Osmanlı esasen bir Türk düşmanı idi. Zaten aksini düşünmek imkansız, zira bir tek Osmanlı sultanının ne anası ne karısı Türk olmamıştır. Orta Asyadan gelen Türk boy devletleri Selçuklular ile bitmiştir. Selçuklular da o kadar Türklükten uzaklaşmışlardı ki devletin resmi yazışma dili acemce ve arapça idi, Türkçe yasaklanmıştı. Osmanlıdan da aksi beklenemezdi tabi.

Kanuni’ye MUHTEŞEM lakabı Avrupalılar tarafından verilmiştir. Çok haklılar!
Muhteşem Süleyman, tüm kendi! halkını unutup ve o sıralar yaşadıkları yerlerde rahatsız edilen yahudileri Kıbrıs,Selanik,Edirne’ye yerleştirdi. Sonra başta Fransa olmak üzere Venedik ve Lehlere imtiyazlar tanıdı. Daha sonra Kapitilasyon denecek olan bu imtiyaz karşılığını Cumhuriyet çocukları olan bizler ödedik. O Muhteşem Efendiler de kapitilasyon paralarını körpe kızlar ve güzel oğlanlarla eğlenmelerinde harcadılar. Yüzlerce kadın, cariye ve odalıklar, oğlan odalıklar…

Kanuni’den sonra tabii ki Sultanlar oldu ama artık Hürrem Sultan ile Valide Sultanlar devri başlamıştı. Saray entrikaları, Sadrazamlığın ihale yoluyla verilmesi, dizi cinayetler, sapıklıklar ve zevk ve eğlence, tabii ki uyuşturucu..
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: