AKTUALİTE

HER TELDEN NİTELİKLİ PAYLAŞIMLAR

WordPress Kurulumu

Posted by aktualite Nisan 1, 2011

wordpress logo

WordPress Kurulumu – 1! Yapılması gereken ilk ayarlamalar!

Uzun süredir düşündüğüm bir yazı grubuna başlayacağım.sanırım 3 yazıdan oluşacak.Bloglamaya heveslenenler genelde ya Google‘un Bloggerından bir blog açarlar veyahutta kendi alan adlarını alıp daha profesyonel olarak WordPress blog sistemini kurarlar ve bloglamaya başlarlar. WordPress kurulumu zaten basit bir işlemdir, dosyaları atarsınız config.phpnizi ayarlarsınız, indexe girdiğinizde zaten kurulumunu başlatır,3-4 adım sonrasında wordpressinizin kurulumu tamamlanır.Fakat wordpressin standart ayarları çeşitli sebeplerden ötürü o kadar kullanışlı değildir.Bu yüzden bazı ince ayarlar yapmalı, ihtiyacımız olan bazı pluginleri yüklememiz gerekmektedir.Bu yazı dizisinde bu konuyla ilgilenecek.Başlıyoruz.WordPressinizi Türkçe yüklediğinizi varsayıyorum.
1.Kalıcı Bağlantılar yapısını düzenleyin : Kalıcı bağlantılar demek siz blogunuza bir yazı yazdığınızda o yazının tek başına görüntülenirken ki adresi demektir.Wordpressinizi kurduğunuzda bu yapı şu şekilde oluşmaktadır. “http://www.sizinsiteniz.com/?p=21 ” bu düzende “p=21″ 21 numaralı yazıyı ifade etmektedir.Ne yazık ki bu yazı arama motorları için pekte uygun bir şekil değildir.Bloglamaya başladıktan sonra sık sık duyacağınız SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) için ilk yapmanız gereken iş bu kalıcı bağlantıyı anlaşılır bir hale getirmektir.
Bu yapıyı değiştirmek için Admin Menünüzden Tercihler>>Kalıcı Bağlantılar Sekmesine girin.Bu ekrandaki “Özel,aşağıda belirleyin” i işaretleyip alt taraftaki satıra “/yazi/%postname%/” yazın.Buradaki “yazi” yerine başka bir tanımlamada yapabilrisiniz, bende bu arsivdir.sonradan bende yazi yapmak isterdim daha dogru olmasi icin ama tekrar arama sitelerinin indexlemesi gerekeceği için değiştirmedim. “%postname%” değişgeni ise yazdığınız yazının adı demektir.Bu yazı için adres şu şekildedir.

http://www.sizinsiteniz.com/yazi/worpress_kurduk_ya_sonra/

Bu değişimi yaptıktan sonra başlıklarınızın önemide bir hayli artacaktır.Googleda ilk sırada görüntülenmenizi nerdeyse bu başlıklar sağlayacaktır.

2.Varsayılan temayı değiştirin: WordPressiniz ilk yüklendiğinde sayfanın varsayılan bir teması vardır.Bu tema Admin Menünüdeki Görünüm sekmesinden değiştirebilirsiniz.Bu menüdeki Temalar arasından beğendiğiniz bir tane olmadığında web üzerinde biraz araştırma yaparak size güzel görünen bir temayı bulup indirin (http://themes.wordpress.net/) ve FTP üzerinden temyı wp-content/themes/ klasörünün içine upload edin.Şimdi Görünüm sekmesine baktığınızda yeni yüklediğiniz temayı seçebileceksiniz.

3.Ping Servislerinizi Güncelleyin : Blog yazıyorsanız sizi okuyacak insanlara ihtiyacınız vardır.Yazınızı web üzerinden duyumanız gerekmektedir.Bunun için yeni bir yazı yazdığınızda arama siteleri veya blog servisleri gibi bir sürü siteye ping atmanız yani blogunuzda bir değişiklik olduğunu bildirmeniz,daha çok ziyaretçi çekmek için ihityacınız olan bi durumdur.Bunun için Admin Menünüzdeki Tercihler >>Yazma sekmesine girerek alt taraftaki “Servisleri güncelle” alanına bir kaç ping servisinin adresini yazmanız gerekmektedir.http://codex.wordpress.org/Update_Services bu adresten bir dizi ping servisinin adresini alıp o alana kopyalayınız ( var olan pingomatici silmeden) .Kopyaladıktan sonra Tercihleri Güncelle butonuna basıp bu ekrandan çıkabilirsiniz.

4. Akismet Eklentisini aktif hale getirin : Bu eklendi WordPressin içinde kendi gelmektedir.Akismet Eklentisinin görevi sitemize gelen yorumlar arasında SPAM yorumları ayıklaması ve bizi bu sahte yorumlarla yormamasıdır.Eklentiyi Admin Menunuzdeki Eklentiler Sekmesinden aktiv edeceksiniz.Fakat Akismet eklentii WordPress.comdan API numarası talep etmektedir.API numaramızı almak için http://wordpress.com/signup/ adresine girerek üyelik formunu doldurun mail adresinize API numaranız gönderilecektir.Eğer kendi alan adınızı kullanıyorsanız üyelik formunun en altındaki “Just a username, please.” i seçin ki bu yazıyı okuduğunuza göre kendi alan adınız vardır. Akismet aktif ettik ,API numaramızıda aldıktan sonra tek yapmamız gereken mailimize gelen API numaramızı Admin Menümüzdeki Eklentiler>>Akismet Yapılandırması sekmesindeki ilgili alana yazıp Tercihleri Güncelle butonuna basmak olacaktır.

5.RSS Beslemenizi Feed Burner üzerinden yapın : http://www.feedburner.com adresine gidin bir üyelik alıp blogunuza bir RSS beslemesi alın.size “http://feeds.feedburner.com/alialtugkoca” gibi bir adres verecektir. Bu adresi sizin yeni RSS besleme adresinizdir.Wordpress yapısının içinde bir RSS beslemesiyle gelmektedir fakat bu besleme hem gereksiz yere sizin serverınız meşgul edecek. Hemde size istatistiki bilgiler vermeyecektir.Feedburnerın bizim için en yararlı özelliği RSS beslememizi günde kaç kişinin takip ettiğini bildirmesi ve gösterebilmesidir.Yeni RSS besleme adresinizi WordPress temanızın içindeki diğer RSS adresinizle değiştirin veya Feed Smith eklentisini kullanarakda tüm bağlantıları Feed Burner beslemenize yönlendirebilirsiniz.

Bu yazı burda sona eriyor fakat devamını getireceğim.Bu yazı Ok WordPress is installed.Now What? yazısının kendimce Türkçeye çevirisidir.kelime kelime çevirmedim aynı konuları anlattım.

WordPress Kurulumu 2 – Gerekli Eklentiler!

Yaklaşık 10 gün önce wordpress blogunuza yapmanız gereken ayarların anlattığım bir yazı dizisine başlamıştım.İlk yazım WordPress Kurulumu – 1! Yapılması gereken ilk ayarlamalar başlıklı bir yazı yazmıştım,şimdi o yazının devamını yazacağım.İkinci yazım ise ilk bakışta gerekli olan eklentiler hakkında olacak.

Blogunuzda kullanmanız gereken eklentiler vardır.Bu eklentiler:

 • İletişim Formu : Bu eklenti hemen her blogda bulacağınız, okuyucularınızın size mail yoluyla ulaşabilmelerini sağlayan gayet bazit bir eklentidir.Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra tek yapmanız gereken Yeni bir Sayfa yaratıp,metin editöründen kod görünümüne geçerek <!--contact form--> yazıp kaydetmeniz.Tercihler sekmesinden mail adresinizi gibi bilgileri düzenlemeyi unutmayın.
 • Akismet : Akismet eklentisi wordpress ile birlikte kendisi gelecektir.Kurulumunu ilk makalenin 4. maddesinde anlatmıştım oradan yararlanabilirsiniz.
 • All in One SEO Pack : Blogunuzun arama motorları tarafından fark edilmesini sağlamak için SEO (Arama motoru optimizasyon) üzerine biraz çalışmanız gerekmektedir.SEO ayarlamalarının temeli sayfanızdaki kodların içinde belirteceğiniz keyword ve descriptionlar ile olur.Bu işler için bu eklentiyi indirip kurabilirsiniz.Eklentiyi etkinleştirdikten sonra yazım editörünüzün altında bir form gözükecek.Yazdığınz yazının başlığını Açıklamasını (description) ve anahtar sözcüklerini (keyword) bu forma girmeniz gerekli.Eklentinin diğer ayarları için Tercihler sekmesi altındaki sayfasına bakmanız gerekiyor.
 • Sticker LogosImage by MatiasLobos via Flickr

 • Google XML Sitemaps : Google ve diğer arama motorları blogunuza botlar göndereceklerdir.Bu botları web sitenizi tarayan ve arama motorları için uygun bir içerik var mı diye didik didik eden küçük böcekler olarak görebilirsiniz.Bu eklenti sayesinde botlara nerelere bakmalarını istediğimizi anlatacağız.
 • Sayfa Sayac (Page & Pages read counter) : Sayfa sayaç eklentisi yerli bir eklentidir.Kurulumunu eklentinin kendi sayfasından okuyarak yapabilirsiniz.Bu eklenti yazılarınızın altına kaç kere okunduklarını yazabilmenizi sağlamaktadır.Benim blogda da görebileceğiniz gibi.
 • Ultimate Google Analytics: Her blogcu sitesine kaç ziyaretçinin girdiği, kaç sayfa gösterildiği gibi bilgileri bilmek ister.Bu iş için şu anda en çok kullanılan ve en uygun servis Google Analytics tarafından yapılıyor.Google Analyticse üye olduktan sonra size bir kod parçası veriyor, bu kod parçasını sayfanızda bir yere koymanızı istiyor.Fakat bu işlem sırasında sorunlar oluşabiliyor veya bilgiler düzgün olarak gönderilmiyor.O yüzden bu eklentiyi kullanmanız daha iyi olacaktır.Tek yapmanız gereken Eklentiyi etkinleştirmek ve Tercihler sekmesindeki menüsünden izlenmesini istediğiniz sayfaları seçmek.Tabi Google Account IDnizi girmelisiniz ilk önce ki buda UA-999999-9 benzeri bir sayı düzeninde olacaktır.
 • wp-cache: bu eklenti sayesinde blogunuzun en çok ziyaretçi alan sayfaları cachee kopyalanacaktır.Bu sayede blogunuzun daha hızlı çalışması sağlanacaktır.
 • WP-PageNavi: Bu eklentide nerdeyse her blogda kullanılan bir eklentinin.Wordpress ilk geldiğinde sayfaların altında önceki yazılar- sonraki yazılar diye iki tane bağlantı görürsünüz.Bu eklenti sayesinde blogunuzun sayfaları arasında daha kolay gezinilmesini sağlayacaktır.Ayrıca daha şık bir tasarımı vardır.Tek yapmanız gereken önceki sonraki yazılar satırını <?php if(function_exists('wp_pagenavi')) { wp_pagenavi(); } ?> bu kod parçasıyla değiştirmek.
 • WP 2.3 Related Posts: Eklenti isminden de belli olduğu gibi WordPress 2.3 versiyonu ve üzeri bloglar için Benzer yazıları listelemenizi sağlamaktadır.Tek yapmanız gereken Eklentiyi etkinleştirdikten sonra single.php sayfanızda benzer yazıların listelenmesini istediğiniz bi yere (büyük ihtimalle yazınızın hemen altına olacaktır) <?php wp_related_posts(); ?> kodunu ekleyeceksiniz.

Eklentiler kafama estiği sıradadır.Bana göre düzgün bir blog için bu eklentiler gereklidir.Aslında bunlardan başka blogunuzda olursa faydalı olacak eklentiler vardır ama onları şimdilik başka bir yazıya konu edelim.

Herkese iyi bloglamalar.

WordPress Kurulumu – 3! Kod Optimizasyonu!

Daha önce WordPress kurulduktan sonra yapılması gereken düzenlemelerin ilkini ve ikincisini şu yazılarda vermiştim.

Bugün yapmanız gereken üçüncü düzenlemeleri yazacağım.

1.Her zaman güncel kalın

WordPress blog sistemi 1-2 ayda bir büyük bir güncelleştirme yapar.En son WordPress 2.5 sürümünü çıkarttılar.Fakat bu büyük zıplamaların arasında çok önemli bir eksik özellikle güvenlikle alakalı bir sorun olduğunda ara sürümlerde çıkartırlar.Wordpress geliştiricileri canları sıkıldıkça güncelleme yapmıyorlar.Bu yüzden sürekli WordPressinizi güncel tutmanızda fayda var.

Aynı şekilde kullandığınız eklentileride güncel tutmanızda fayda var.Her versiyon yükseltmede bir takım hatalar düzeltilir,performans geliştirmeleri yapılır.Zaten WP 2.3 ile birlikte eklentilerin daha yeni bir versiyonu çıktığında bir uyarı alıyorsunuz.

2.Kullanmadığınız eklentileri silin yada etkisizleştirin

WordPress blog sistemi için birçok güzel eklenti hazırlanıyor.Bazen bu eklentileri beğenip denemek için yüklüyoruz ondan sonra kullanmıyoruz fakat arka planda hala eklenti bi işler yapmaya devam ediyor ve blogumuzun yavaşlamasına sebep oluyor.Bu yüzden kullanmadığınız her eklentiyi etkisizleştirin veya kaldırın.

3.Kodlarınızı Temizleyin

Görüntülenen sitenizin arkasında satırlarca kodlarınız çalışmaktadır.Bu kodlar arasında yapacağınız temizlemeler kısaltmalar sitenizin açılış zamanlarında büyük fayda sağlayacaktır.

 • Boş satırları temizleyin

  İlk kodlar yazılırken progragramcılar kodların daha anlaşılır olması için belli şekillerde bol bol boş satırlar bırakarak okunabilirliği arttırarak kod yazarlar.Eğer kodlarınız arasında sürekli oynuyorsanız bu doğru bir yöntemdir.Fakat artık kullanıyorsanız bu boşluklar size ekstra yüke sebep olur.Bu yüzden ilk yapmanız gereken iş temanızın css dosyasındaki boşlukları temizlemek olmalı.
  Örnek verecek olursak aşağıdaki satırı

  .test {
  font-family: Georgia, Times, serif;
  font-size: 12px;
  color: #000000;
  }

  Tek satır olarak yazarsak hem aynı şekilde düzgün çalışacak hemde bize bir kaç byteda olsa kazandıracaktır ki bu kayıp byteları topladığımızda gerçekten büyük bir kazanç elde edeceksiniz.

  .test {font-family: Georgia, serif; font-size: 12px; color: #000000;}

  Benim temamın css dosyası 13 kbtı ,bu boşlukları temizledikten sonra 9 kb oldu.Kazanç %30.Bu işlemi yapmanız için CleanCSS aracını kullanmanızı tavsiye ederim.

 • Dış scriptlerin Kullanılması

  Header.php dosyamızda satırlarca uzun uzun kodlar yazacağımıza,bunları bir dış script dosyasında birleştirirsek, web tarayıcımız bu dosyayı kendi cacheinde tutacağı için her sayfa için tekrar tekrar okuyup işlemek zorunda kalmayacaktır.Tabi bu dış scriptlerin artmasıda karışıklıklara veya yüksek veri transferine sebep olabilir.
  Örnek bir dış script kullanımı verirsek

  <script type="text/javascript" src="example.js"></script>

 • CSS dosyanızda kısaltmalar kullanınCSS dosyaları blogumuzun güzel gözükmesini sağlayan harika bir araçtır.Fakat bu dosyalarda bazı kısaltmalar yapmak herkes için daha iyi olacaktır.Bu iş içinde CleanCSS aracını kullanmanızı tavsiye ederim.Örnek verecek olursak bu aşağıdaki satırı:

  .test {margin-top: 7px; margin-right: 1px; margin-bottom: 5px; margin-left: 3px;}

  Bu şekildede yazabiliriz. Margin öğesinin çok daha kısa bir yazımıdır:

  .test {margin: 7px 1px 5px 3px;}

4. PHP kodlarınızı düzenleyin, gereksiz veritabanı sorgularını kaldırın.

Şimdi blogumuzun hızlanmasını sağlayacak asıl yere geldik.Wordpress blog sistemi PHP dosyalarından oluşur ve verilerini MySql veritabanı siteminde kaydeder ve ne gerekiyorsa oradan çeker.Sistem çalışırken kendi fonksiyonlarıyla sürekli veritabanından sürüsüyle sorgu yaptırır.Bu sorguların kesin olarak belli olanlarını kendimizin kodun içinden düzenlemesi bu veritabanı iletişimlerinde düşüşlere neden olacaktır ki bu çok faydalıdır, belkide en uzun süren işlem veritabanı iletimleridir.

Örnek verecek olursak ki en çok düzeltmeyi yapabileceğimiz yerdir temamızın header.php dosyası.Bu dosyamızın içinde blogumuzun en temel bileşenleri yer alır,aynı bilgiler sürekli tekrar tekrar çekileceği için gereksiz bir transfer olacaktır.Aşağıdaki örnek satırlarda kalın yazılmış yerlere bakacak olursanız.:

<title><?php bloginfo(’name’); ?><?php bloginfo(’description’); ?></title&gt

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”<?php bloginfo(’html_type’); ?>; charset=<?php bloginfo(’charset’); ?>” />

<meta name=”generator” content=”WordPress <?php bloginfo(’version’); ?>” />

<link rel=”stylesheet” href=”<?php bloginfo(’stylesheet_url’); ?>” type=”text/css” media=”screen” />

<link rel=”alternate” type=”application/rss+xml” title=”RSS 2.0″ href=”<?php bloginfo(’rss2_url’); ?>” />

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo(’template_url’); ?>/mootools.js”></script>

Optimize edilmiş hali şu şekilde olacaktır :

<title>Sitenizin başlığı</title>

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8” />

<meta name=”generator” content=”WordPress versiyonunuz” />

<link rel=”stylesheet” href=”(temanızın adresi)/style.css” type=”text/css” media=”screen” />

<link rel=”alternate” type=”application/rss+xml” title=”RSS 2.0″ href=”sitenizin RSS adresi” />

<script type="text/javascript" src="(temanızın adresi)/mootools.js"></script>;

Bu kodları aynen kopyalayıp sitenize yapıştırmayın kendinize göre düzenlemeler yapmalısınız.
Özellikle çok kullanılan sorgular vardır

<?php bloginfo(’name’); ?>
<?php bloginfo(’template_url’); ?>
<?php bloginfo(’rss2_url’); ?>
<?php bloginfo(’stylesheet_url’); ?>
<?php bloginfo(’url’); ?>

bu basit bilgileri kendiniz sayfalarızda düzenlerseniz serverınıza binecek gereksiz yükten kurtulacaksınız.Kolay gelsin

Kaynak

http://www.alialtugkoca.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: