AKTUALİTE

HER TELDEN NİTELİKLİ PAYLAŞIMLAR

12 Haziran Seçim Listeleri Üzerine İlk İzlenimler.

Posted by aktualite Nisan 14, 2011

Merakla beklenen milletvekilliği aday listeleri açıklandı.3 gündür yazılıp,çizilip yorumlanıyor.Seçime kadar İl İl değerlendirme yapıp,görüşlerimi açıklamaya çalışacağım.Ancak listelerle ilgili  ilk değerlendirmemi kısaca yapmak istiyorum.

İlk olarak MHP (MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ)’den başlamak istiyorum.

İşte MHP'nin milletvekili aday listesi

MHP Adaylarını Merkez Yoklaması ile belirledi.Bunu yaparken internet üzerinden üyelerine özel şifre vererek teşkilat yoklaması yaptı.Ancak diğer partilere göre bana göre en az sorunsuz liste olsa da bu teşkilat yoklamasına pek fazla itibar edilmediği görülüyor.Devlet Bey ve Faruk Bal,Cihan Paçacı v.b. gibi yakın çevresinin hazırladığı bir liste görülüyor.

Halihazırdaki 72 milletvekilinden 5’i kendi isteği ile aday olmayanlarla  birlikte 27 milletvekili liste dışında kaldı.                            Adayların profili ;39 tıp doktoru, 35 avukat, 34 öğretmen ve 28 öğretim üyesi şeklinde.

Genel olarak baktığımızda ;kimi yerlerde yetersiz ve arka sıralarda yer verildiği iddiaları olsa da Ülkücü tabandan,Devlet Bahçeli’ye rakip ve muhalif olmuş bir süredir parti dışında kalmış Koray Aydın,Prof.Dr.Ümit Özdağ,Azmi Karamahmutoğlu,Oktay Özdemir,Özcan Yeniçeri gibi isimlerle,merkeze yöneliş doğrultusunda eski merkez sağ partiler Anap ve Dyp kökenli bazı isimlerden oluşan bir liste olduğu görülüyor.Devlet Bahçeli kurmay kadrosunu da ön plana çıkarmış.Bürokrosiden ve Akademisyen çevrelerden de bizzat istenen adaylarda kendilerine yer bulmuşlar.

Dikkat çeken ve A.K.Partisi & Cemaat yandaşlarının kara propaganda yaptığı Engin Alan ismi en çok konuşulan isim oldu.MHP Engin Paşa’yı Balyoz tertibinden kurtarmak için değil ”Terörle Mücadele de Simge İsim” olduğu için seçmiştir.Ayrıca bu tertipten önce partiye davet edildiği için de vefa gösterilmiştir.

İktidara Adayız diyen bir ideoloji partisinin sadece kendi ülkücü tabanından değil yapısına çok zıt düşmeyen Merkez ve Merkez Sağ cenahından da oy alması gerekiyor.Bu minvalde partinin merkeze doğru açılmasını çok yanlış bulmuyorum.Yalnız bu cenahtan partiye davet edilen ve aday yapılan isimlerinde belli bir tabanı ve gücü olmalıdır.O nedenle Sümer Oral (Manisa),Bahattin Şeker (Bilecik),Cemal Özbilen (Kırklareli),Enver Toçoğlu (Sakarya),Celal Adan İst.2.bölge 3.sıra) v.s gibi isimlerin umarım fizibilitesi yapılmıştır.A.k.partisinden istifa ederek MHP’ye katılan Murat Başesgioğlu (İst.2.bölge 1.sıra) doğru seçim mesela.

Prof.Dr.Ümit Özdağ ve Prof.Dr.Özcan Yeniçeri , eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu (Kayseri 1.sıra),eski Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk kadın Başbakanlık Müsteşarı Füsun Köroğlu Çorapçıoğlu (Çanakkale 1.sıra),eski SPK Başkanı Doğan Cansızlar ,eski İstanbul Defterdarı Kadir Boy (İstanbul 1.bölge 5.sıra) ,eski EPDK Başkanı Yusuf Günay (İstanbul 2.bölge 8.sıra),Kamu Sen Başkanı Bircan Akyıldız (Karabük 1.sıra),Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tunç Prof.Dr.Hasan Tunç (Malatya 1.sıra),İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Erdoğan (Muğla 1.sıra),Eski Milli Futbolcu Saffet Sancaklı (İstanbul 2.bölge 5.sıra ) ve adaylığına çok sevindiğim ve sürekli aday olmalı dediğim Stratejist Sinan Ogan (Iğdır 1.sıra) dikkat çeken adaylar.

Kadın Adaylar olarak 60’a yakın adaydan 9’u seçilebilecek yerlere yerleştirilmiş durumda.

Bahçeli’nin danışmanı Prof.Dr.Zühal Topçu Cafoğlu (Ankara 2.bölge 2.sıra), Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu (Çanakkale1.sıra), Ruhsar Demirel (Eskişehir 1.sıra), Meral Akşener (İstanbul 3’ncü bölge 1. sıra), Şenol Bal (İzmir 1’nci bölge 2.sıra),Gülnur Er (Aydın 3.sıra),Süeda Neslihan Çelik (İzmir 2.bölge 3.sıra),Zuhal Ekici (Konya 4.sıra) ,Saime Palancıoğlu (Malatya 2.sıra),

MHP daha çok güçlü olduğu illere ağırlık vermiş durumda.Güneydoğu’da zaten yoklar.Şanlıurfa’daki olağandışı durumdan 1 milletvekili çıkarma şansı doğmuşken,bölgede sahip olduğu  tek belediye  Harran Belediye Başkanının liste tepkisi nedeniyle istifa etmesi bu şansı da azaltmış görünüyor.Gene de eski milletvekili Muzaffer Çakmaklı şans arayacak.Orta Anadolu da A.k.partisinin liste zaafiyetinden eski kalelerinde yeniden boy gösterebilirler.

Listelerde sıkıntı gördüğüm bir kaç nokta şöyle ; Partiye törenle davet edilen Prof.Dr.Ümit Özdağ’ın İstanbul 2.bölge 4.sıraya,Prof.Dr.Özcan Yeniçeri’yi Ankara 2.bölge 4.sıraya (Riskli bölgeler de olsa seçileceklerine inanıyorum),Azmi Karamahmutoğlu’nun İstanbul 2.bölge 16.sıralara yerleştirilmesi ,Eski Tarım Bakanı Prof.Dr.Hüsnü Yusuf Gökalp’in önceki seçimlerde liste dışı kalınca Bahçeli’ye ağır laflar söyleyerek önce Bbp’ye son dakikada da Dyp’ye geçerek aday olmasından sonra şimdi tekrar dönüp Sivas 1.sıraya yerleştirilmesi,Hatay’da Milletvekili Turan Çirkin’in yerini kardeşi Şefik Çirkin’e bırakması,Eski Milli Güreşçi ve Pancar Kooperatifleri Birliği Başkanı Mahmut Demir’in (Güreşçiliği zamanında ülkücülüğü bilinen bir isimdir) listeye alınmaması ,Yılma Durak,Mustafa Mit,Cezmi Polat gibi isimlerin listelere alınması gerekirdi.

MHP Listeleri ve üzerine spekülasyonlardan biri de A.k.partisi ve yandaş basın ve cemaatin pompaladığı barajı geçemez ve eski ülkücü (!) masallarıydı.MHP’nin baraj sorunu olmadığı çok açık bilindiği halde kasıtlı kara propaganda yapılıyor ve üzerine oyunlar oynanıyordu.En son Devlet Bahçeli’nin Fetullah Gülen’e mektubu çok yerinde ve isabetliydi.Eski Ülkücü (!)lerin listeler açıklandıktan sonra A.k.partisi tarafından buruşturulup bir kenara atıldığı görüldü.RTE Seval hanım vasıtasıyla – kendisi Ülkücü camida hiç sevilmeyen,sadece Başbuğ’un eşi olma hatırına laf söylenilmeyen biriydi – Ahmet K.Türkeş’i aday göstererek MHP’yi içten vuracağını zannetmiştir ama hüsrana uğrayacaktır.Ahmet K.babasının kemiklerini sızlatmıştır.Tarih kendisini asla affetmeyecektir.Babasının kurduğu parti için ”Kafatasçı” yakıştırması yapan bir zat’a hangi yüzle evet demiştir.Kürt açılımı,İmralı Canisi ile pazarlık yapana ve bölünme senaryolarına ne diyecektir hep beraber göreceğiz.Kendisine yakışan ”Adaylıktan çekilmesidir” ancak ihtirası akıl ve vicdanının önünde giden Seval hanıma bunu engelleyecektir.”Yel kayadan ne aparır” sözü ne güzel sözdür.

Bazı teşkilatlarda sıkıntılar dile getiriliyor ama devir artık bunları bir kenara bırakma dönemi.Çünkü ayrı gayrı lüksümüz yok,vatan elden gidiyor.12 Haziran 2011 sonrası Yeni  Anayasa,Başkanlık sistemi düşünceleri Üniter yapının sonunun getirilmesi çalışmalarıdır.Halböyleyken hiç bir ülkücü ve MHP’linin şu anda sızlanma hakkı yok.13 Haziran’da muhasebe yapılır.

Ben MHP’nin bu seçimde patlama yapacağını ve bilimum düşmanları hüsrana uğratacağını düşünüyorum.MHP’nin çıtası 2009 İl Genel Seçimlerinde aldığı % 16.014’lük oydur.Çıta bu olmalıdır ve yukarısı için çalışılmalıdır.% 20’lere doğru oynamalıdır.Gerçekci olmak lazım,iktidar hedef ama karşında Devlet + Cemaat var.

A.K.PARTİSİ

A.k.partisinde  333 milletvekilinden 167’si liste dışı kaldı.Aday olmayanlarla birlikte bu rakam 187 deniliyor.

AKP’de 100 hukukçu var. İkinci sıra tıp doktorlarında.Yüzde 60’ı üniversite mezunu. 68 aday doktora dereceli.

RTE’nin yeni anayasa -başkanlık seçimleri çalışmalarını düşünerek kendisine kayıtsız ,şartsız biat edecek bir liste yapmış.Fire vermek istemiyor.Abdullah Gül ve Cemaat ekibinden de tasfiye yaptığı söyleniyor ama isim isim tanımadığım  için bilemiyorum.

Güneydoğu da Kürtçülerle kapışacağı ve alınacak oy & milletvekili sayısı belli olduğu için orayı cepte keklik görerek oy alamadığı sahillere yöneldiği görülüyor.Özellikle İzmir ve Antalya’ya bakanları göndermiş.Hangi bakan başarılı ki sonuç alabilsin. Sadece yıllardır destek vermedikleri ama son dönemde akıllarına gelen yılda 500 bin yolcu taşımak üzere hizmete giren Egeray… İstanbul-İzmir otoyolu projesi; Çanakkale Boğazı’nın üzerinde Avrupa’nın en uzun köprüsü inşa edilerek Ege ve Marmara ekonomilerini birbirine bağlayacak.Ankara ile İzmir’i bağlayacak otoyol projesi gibi projelerden  medet umabilmek için Binali Yıldırım’ı İzmir’e göndermeleri ince bir taktik ama Ertuğrul Günay ne kadar CHP’den oy çelebilecek ki ?

Güneydoğuda hazırladıkları liste  kürtçülerin ağzını sulandırmış gözüküyor.Faruk Çelik Bursa’dan Şanlıurfa’ya gönderilerek ne amaçlanmıştır anlamak çok  zor.Aynı şekilde 1 bayan milletvekilini bırakarak tüm listeyi yenileyen ve başına Manisa’dan zoraki sürgün Bülent Arınç’ı getirmek Bursa’yı da bu kadar çantada keklik görmek ne iş göreceğiz ?

Populer isimleri bır yana bırakıp yerel tercihlerde ismi duyulmamışlara yer vermek belki örgütü çalıştırmak ve seçileceklerin biat etmesi için anlamlı olabilir ama halk tarafından bilinmeyen isimlerin ne getireceği belirsiz diyeceğim ama bu belli bir ideolojisi olmayan,sadece RTE’nin tek adamlığı ile yürüyen bir parti için yorum yapmak lüzumsuz.Adam isim önemli değil,odunu koysam seçtiririm modunda.

Bu kadar isim değişmişken neden gürültü kopmuyor denilebilir ama bu partide bir biat kültürünün oluşu,dışarıda kalanların nasıl olsa bir devlet kurumuna yerleştirilme beklentisi şimdilik fazla gürültü çıkarmıyor ama dışarıya sızmamakla birlikte bir sıkıntının yaşandığı ve HAS Parti ile temasa geçenlerin olduğu dillendiriliyor.

Özellikle G.Doğu’da aşiretlere sırt çevrilmesi,orta anadoludaki güçsüz listeler oy ve milletvekili kaybettirecektir.Kürtçü bağımsızlar ve orta anadoluda MHP bundan yararlanacaktır.

Değindiğim gibi Ahmet Kutalmış Türkeş’i kafatasçı deyip listeye alma ilkeliliğini (!) göstermekte bekledikleri ”Sur’da Gedik (!)”i sağlamayacaktır.

Muş doğumlu Ankara milletvekili Zafer Çağlayan’ı  “ülkücü” geçmişi dolayısıyla MHP’nin en kuvvetli olduğu il durumundaki Mersin’den aday göstermesi ne getirecektir ? Kürşat Tüzmen oldu da ne oldu ? Kullanılıp,atıldı.

RTE 2023 vizyonundan ,kadrosundan bahsediyor,ustalık dönemi diyor da kimlerle ?

Hadep Genel Başkan Yardımcılığı yapmış Mehmet Metiner,Hakan Şükür,Şamil Tayyar ile mi 2023 vizyonu sağlanacak ?

Herkes yerini koruyor,sadece seçim çevreleri değişti.Kimvar yeni isim başka ? Gençliğinde ülkücüymüş (!) denilen Prof.Naci Bostancı ve bazı Başkanlık sistemi yanlısı akademisyenler ve bürokratları ( Muammer Güler,Oğuz Kaan Köksal) ne yenilik getirecek ?

Anketlerde uçurulan % 50’ler ,% 55’lerin ne kadar gerçekci olduğunu göreceğiz.Şu YGS Skandalı bile bunlara yeterli darbeyi vurur ama seçime kadar manipulasyonlar olmazsa.Dünkü AKMP’deki Kasımpaşalı edasıyla konuşması gibi.

Ben % 40’lara kadar ineceklerini düşünüyorum.2009  İl Genel Seçimindeoy oranları % 38.330.

2 yılda ne değişti hayatımızda da % 50 alacaklar.Güvendikleri şu kesim ne yazık ki ;

Yardım alamazsak Ölürüz.
Yardım alanların % 69’u ”Yardım Olmazsa Yaşayamayız” diyor.

CHP (CUMHURİYET HALK PARTİSİ)

CHP ise 101 milletvekilinden 68’ini eledi.

Aday Profili ; 69 avukat, 45 tıp doktoru, 14 öğretim üyesi ve 15 öğretmen bulunuyor.

Adaylarını 29 İlde Ön Seçim ,diğer yerlerde Merkez Yoklaması ile belirledi.Son listeyi Parti Meclisinde tartıştırdı.

Baykal’a yakın isimlerin bazılarının önseçim yolu ile etkisiz hale getirilmesi diğerlerine de listelerde yer verilmemesi büyük huzursuzluk yarattı.CHP’de bir başka huzursuzluk kaynağı da sağa yelken açılması ve sözde Ergenekon tertibi  sanıklarından üç ismin aday gösterilmesi.

Yeni CHP (Y-CHP) olarak büyük gürültü koparan bir liste çıktı ortaya.Baykal -Önder Sav ekibinin (Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek, Kemal Anadol, Mehmet Sevigen…) tasfiye edildiği görülüyor.Y-CHP A.k.partisinin yaptığını yapmaya çalışarak çorba bir liste koalisyonu yaptı.Merkez Sağ’dan Turhan Tayan gibi isimlerle,katı laik ve türban karşıtı Nur Serter ile türbana özgürlük diyen İlahiyatçı Muhammed Çakmak aynı yerde,eski imam İhsan Özkes ,Ergenekon  tertibi tutukluları Balbay,Haberal ve tutuksuz merkez sağdan Sinan Aygün aynı yerde.Haburdakilerin Avukatı Sezgin Tanrıkulu,Soroscu olduğu  iddia edilen Binnaz Toprak var.Ancak Baykal ekibi ile Alevi Ali Balkız ,Ercan Karakaş ve medyadan Enver Aysever gibi sosyalistler dışarıda (Aysever 16.sıradayken istifa etti) .Berhan Şimşek söz verildiği halde yok,Murat Karayalçın,Hikmet Çetin gibi isimlerde yok.

Her ne kadar genç ve kadınlar ağırlıklı ,yaş ortalaması düşük liste dense de örgüt ağırlıklı çok zayıf bir liste olduğu da açık.

CHP’de 43 İl Başkanı ve 76 İlçe Başkanı aday adayı olmasına rağmen sadece dört isim seçilecek yerlerden listelere girmeyi başardılar.Mesela Bursa’da A.k.partisinin elinden tek belediye Nilüfer İlçesini 3 dönemdir kazandıran İlçe Başkanı 15 yıllık İlçe Başkanı Metin Çelik 15.sıraya konulunca haklı olarak istifa etti.

Kılıçdaroğlu partiyi statükodan, katı laikçi kemalist çizgiden daha geniş kitlelere açmak için yeni bir CHP yaratmak için 3.kez kendi başına liste yapma şansını bu şekilde kullandı.”Ya batacak ya çıkacak”

2009 İl Genel Meclisi oy oranı % 23.173.Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin’in hedefi % 30’un altına inmemek.Çıta ise % 24.

Bu örgütü nasıl çalıştırabilecekler bilemiyorum.Cunhuriyet Güçbirliği Adayları,Tuncay Özkan,Hulki Cevizoğlu gibi bağımsız adaylarda CHP’nin oylarını etkileyebilir.Ben % 30’lara çıkabileceklerini sanmıyorum.

Bu kadar köklü değişiklik dedikleri gibi Yeni CHP’ye yakışan yenilik yapmaları bir tercihtir ancak sonuçlarını da umarım hesap etmişlerdir.

KÜRTÇÜ – SOSYALİST CEPHE BAĞIMSIZLARI

Bölücü Kürtçü parti İmralı  Canisi’nin listesi ile 42 ilde 64 adayı destekliyor.Sözde  “Emek, özgürlük ve demokrasi” bloğu altında bölücü kürtçüler,sosyalistler,Barzaniciler ,Kürtçü İslamcılar koalisyonu kurdular.

Bu kez bölge dışında da milletvekili çıkarma amacındalar ama göreceğiz bakalım ? Bölgede A.k.partisine büyük darbe vuracakları kesin ama diğer yerlerde şansları çok değil bence.Olmamalı da.

CUMHURİYET GÜÇ BİRLİĞİ BAĞIMSIZLARI

– İstanbul 2. Bölge : Çetin Doğan
-İzmir 2 Bölge: Doğu Perinçek (İşçi Partisi Genel Başkanı)

-İzmir 1. Bölge: Yaşar Müjdeci (Emekli Korgeneral)

-Ankara 1. Bölge: Ceyhan Mumcu (Avukat)

-Ankara 2. Bölge: Erdoğan Karakuş (Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Emekli Korgeneral)

-Antalya: Hasan Atilla Uğur (Emekli Albay)

-Kırklareli: Halil Nebiler (Gazeteci, Yazar)

-Aydın: Orhan Özkaya (Tapu ve Kadastro Eski Genel Müdür Yardımcısı)

-Gaziantep: A.Sabri Kocaman (Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)

-Çorum: Murat Burhanoğlu (Doktor)

-Diyarbakır: Mehmet Tanrıkulu (Bismil Cumhuriyet Köyü Muhtarı)

-Manisa: Zihni Hoşkar (Diş Hekimleri Odası Önceki Başkanı)

-Mersin: Şükran Akal (Eğitimci)

-Denizli: Mustafa Güleç (Eğitimci)

-Edirne: Mehmet Saygın Turan (Emekli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı)

-Gümüşhane: Vecdet Ertek Gürpınar (Emekli Kurmay Albay)

-Balıkesir: Cemil Kartal Demir (Emekli Burhaniye Ticaret Odası Başkanı)

-Adana: Hayrettin Çavuşoğlu (Mali Müşavir)

– Yalova : Yaşar Okuyan (Eski Bakan)

Cumhuriyet Güç Birliğinde ;

Çünkü onların içinde Fethullahçılar yok.
“Siyasete girmeyen tarikata saygılıyım” diyenler de yok.
PKK avukatları yok.
Kemal Dervişçiler yok.
Siyonist Soros yanlıları yok.
“Türk” sözcüğüne alerjisi olanlar yok.

Masonlar yok.
Resmi belgede sahtecilikten ceza alanlar yok.
Patronlar yok.
“AB için herkesle iş birliği yaparız” diyenler yok.
Siyonist Soros’un hibeleriyle yaşam bulan TESEV’den destek alanlar yok.
Amerikan Ulusal Demokrasi Vakfı destekli ekonomistler platformuna danışmanlık edenler yok.

Özelleştirmeciler yok.
Liberaller yok.
Ulusumuzun mallarının özelleştirme adı altında küresel şirketlere satılmasında rehberlik yapan PwC adlı şirketin ortağı ve yöneticisi yok.
Bürüksel de ofisi bulunanlar yok.
NATO’cular yok.

Kıbrıs barış harekatı sırasında bize yardımlarını eksik etmeyen kardeş ülke Libya’ya asker göndermek için AKP’nin teskeresini imzalayanlar yok.
AKP ile koalisyon kurarız diyenler yok.
Turgut Özal’ı övenler yok.

diyorlar.

Pek çok  STK – başta ADD – ların ve İP’nin desteklediği ”Cumhuriyet Güç Birliği” çok iddialı ama ben onlar kadar iyimser değilim.

Oy alabilirler,hatta CHP’ye zarar verecek kadar bazı yerlerde oy çıkarabilirler ama milletvekili çıkarmaya yeter mi ? Cumhuriyet Mitinglerinde  yer alanları geçen seçimde gördük .Nereye gitti bu milyonların oyu ? İP’nin oyu belli.Son 2009 İl Genel Seçimlerinde 114.229 oy almışlar.Keşke en azından Çetin Doğan ve Doğu Perinçek seçilerek meclise girse ama çok zor diyorum.

DP-BTP İTTİFAKI,SAADET VE HAS PARTİ

Son güne kadar ittifak çalışmaları yapan ama DP’nin teklifini MHP’nin reddetmesi ve SP ile çatı konusunda anlaşamayınca Haydar Baş’ın BTP’si ile ittifak yapmak zorunda kalan Namık Kemal Zeybek çaresiz.% 1,5 bile oy alamazlar.

Has Parti ve Saadet Partisi de A.k.partisinden ne kadar koparabilirlerse o kadar varlık gösterebilirler.Baraj sorunu olan partilere hele ki İktidar gücünden oy gelmez.

BAĞIMSIZLAR

(Abdullatif Şener,Tuncay Özkan,Hulki Cevizoğlu,İbrahim Tatlıses,Zülfikar İzol ,Aşiret Adayları)

Abdullatif Şener Sivas’ta seçilir.Muhsin Yazıcıoğlu’nun yerini alır orada.Tuncay Özkan ve geçen seçimde de bağımsız aday olan ve kıl payı seçilemeyen,CHP’ye başvuran ama liste dışı kalınca yeniden son anda bağımsız aday olan Hulki Cevizoğl umarım bu kez seçilir.

11 Bağımsız Adayın bulunduğu Şanlıurfa’da RTE tarafında başvurusunu aldık diye şov yapıldıktan sonra Sauna Çetesi davası ile Ergenkon’la ilişkilendirildiği için atılan Tatlıses bakalım seçilebilecek mi ? İzol aşireti ise sadece Şanlıurfa’da değil başka illerde de tepkimizi göstereceğiz diyorlar.5-10 kişi A.k.partisindeyiz diye açıklama yapsa da aşiret tepkisini gösterecektir.Diğer İllerde de aşiret adayları seçilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: